Juha od buče

 

Juha od buče i ja nismo se baš zavoljele na prvu. Naime, nikada nisam bila neki veliki ljubitelj krem juha, ali budući da bi me ta buča svaki put zaintrigirala kada bi se srele, moja juha je doživljavala mnoge verzije. Nakon puno pokušaja, različitih tretiranja same buče, različitih kombinacija začina i naposljetku otkrića bučinog ulja, došla sam, po meni, do najboljeg recepta.

Najčešće kombiniram dvije vrste buče, redovito i bez iznimke muškatnu (butternut) tikvu, te uz nju kabocha tikvu ili hokkaido tikvu. U početku sam tikvu pirjala na ulju, ali sam s vremenom shvatila da najbolji okus dobijem kad je prethodno kratko stavim u pećnicu, začinim mješavinom začinskog bilja i pokapam maslinovim uljem. Kako nam godišnje doba baš i ne dozvoljava uporabu svježeg začinskog bilja, dobro će poslužiti i sušeno. Najčeće kombiniram mješavinu majčine dušice, bosiljka, komorača, vlasca i kadulje, ali naravno da to ovisi najviše o vama.

Do nedavno sam na kraju pripreme uvijek dodavala malo vrhnja za kuhanje zbog bolje teksture, ali otkada sam ga zamijenila kokosovim mlijekom, dobila sam puno bolji okus. Naravno, ako niste u mogućnosti staviti kokosovo mlijeko, dobro će poslužiti i obično vrhnje za kuhanje.

Krenimo s  pripremom. Trebati će vam sljedeći sastojci:

za 4 osobe

pola manje muškatne tikve

manja hokkaido ili kabocha tikva

1 poriluk

malo svježeg ili suhog začinskog bilja

komadić svježeg đumbira

1 litra povrtnog temeljca

malo maslinovog ulja

muškatni oraščić

sol

papar

kokosovo mlijeko

bučine sjemenke

bučino ulje

 

Najprije buču prepolovimo, izvadimo joj koštice i narežemo na manje komade. Položimo na papir za pečenje, posolimo, začinimo i pokapamo maslinovim uljem. Stavimo je u pećnicu na 200⁰, 15-ak minuta, ili dok ne omekša. Kad je izvadimo, meso buče odvojimo od kore.

Na maslinovom ulju (može i maslac ili kokosovo ulje) popržimo poriluk koji smo prethodno nasjeckali na tanke kolutiće. Dodamo mu naribani đumbir, prelijemo temeljcem i u sve dodamo pečenu buču. Sve začinimo solju i paprom i pustimo za zakuha. Kad juha zakuha, ostavimo je na vatri još par minuta. Maknemo je s vatre i izmiksamo (najbolje štapnim mikserom). U juhu naribamo muškatnog oraščića po želji i ulijemo kokosovo mlijeko. Najčešće na ovu količinu dodam minimalno 2 dcl kokosovog mlijeka, ali naravno da to ovisi o vlastitom ukusu.

Bučine sjemenke kratko popržimo na tavi dok ne dobiju boju.

Juhu je najljepše poslužiti u dubokom tanjuru, posutu bučinim sjemenkama i pokapanu bučinim uljem.

Željana Tolj

 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!