Nonina Zdrava Kuhinja

Kesten

Ništa ne podsjeća na jesen kao vrući kesteni koji griju promrzle dlanove na tmuran dan. Miris kestena, bilo pečenih ili kuhanih, uvijek stvara osjećaj ugode i topline .Kesteni se pojavljuju i konzumiraju još u prethistoriji na prostorima Mediterana i Azije. U početku su uzgajani u Kini, Japanu, a potom su ih rimske legije donijele u Europu. Poznato je da su pečeni kesteni prodavani na ulicama Rima u davnom 16 st., pa se opojni miris već tada širio ulicama grada baš kao što to čini i danas.

Plod kestena je crvenkasto-smeđe boje i glatke površine. Raste unutar bodljikave košuljice koja se raspukne u jesen kada plod sazrije. Kesteni pripadaju skupini orašastih plodova, no od svojih se rođaka (oraha, badema i lješnjaka) razlikuju nižim udjelom masti i visokim udjelom škroba te jedini sadrže vitamin C. Kesteni se odlikuju posebnom teksturom i slatkim, blagim okusom.

Poznato je stotinu različitih vrsta kestena. Općenito se dijele na pitome i divlje. Pitomi su jestivi, a posebna poslastica među njima su lovranski maruni koji su slađi i veći od običnih kestena. S druge strane, divlji kesten, koji nažalost nije za jelo, posjeduje ljekovita svojstva. Najčešće se spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu ljekovitih pripravaka.

Iako spada u kategoriju suhog voća, kesten nije, kao ostalo slično voće, toliko visokokaloričan. Oko 100 g kestena sadrži oko 200 kcal, a predstavlja nutritivno visokovrijedan i zasitan obrok. Jesenski dani su stigli, a s njima i kesteni – ako pazite na liniju, jedite ih pečene i kuhane, ali i kao kesten pire s light šlagom
Nutritivna vrijednost

Po nutritivnom sastavu kesteni su slični smeđoj riži, a odličan su izvor elemenata u tragovima (minerala koji su nam potrebni u vrlo malim količinama). Bjelančevine im nisu jača strana, no zato su vrlo bogati škrobom, te je od ovih plodova moguće napraviti i brašno. Kesten je siromašan mastima i na 100 g ima cca. 200 kcal (npr. ista količina oraha ima više od duplo – oko 500 kcal). Zapravo zbog velike količine škroba sastav kestena sličan je sastavu žitarica!

 Kesten je jedini orašasti plod koji sadrži vitamin C, a predstavlja izvrstan izvor vitamina B6. Kesteni su također i dobar izvor kalija i folne kiseline te prehrambenih vlakana neophodnih za pravilno funkcioniranje probavnog sustava. Kesten je namirnica koju odlikuje nešto viša energetska vrijednost, budući da 100 grama pečenog kestena sadrži oko 245 kcal. Iako je plod kestena vrlo hranjiv, dosta se teško probavlja. Zanimljivo je da pečeni kesten sadrži više vitamina, a kuhani veću količinu mineralnih sastojaka.

Zbog visokog postotka škroba, proteina, vitamina i mineralnih soli u svom sastavu te malog sadržaja masti, kesten predstavlja vrijednu namirnicu u nutritivnom smislu. Nutricionisti ga upravo zbog toga preporučaju u dijetoterapiji pojedinih bolesti i u posebnim stanjima organizma, ali i kao namirnicu koju valja jesti tijekom držanja dijete. Kesten nadoknađuje istrošene energetske zalihe u tijelu, osigurava unos visokovrijednih minerala, daje snagu i potrebnu čvrstoću mišićima, jača imunitet i djelotvoran je u borbi protiv anemije.

Kesten je posebno djelotvorna protiv anemije jer je odličan izvor željeza, a kako je lako probavljiv, preporuča se i onima koji boluju od gastrointestinalnih smetnji te bolesti probavnog trakta.

 

Odabir kestena

Kod kupovine kestena treba obratiti pažnju da su plodovi veći, sjajni, bez rupica na ljusci, što je znak da nema nepoželjnih ličinki. Kada ih uzmemo u ruku, masa im mora odgovarati veličini, a ne smiju imati šuplji zvuk kada ih protresemo.

Kestene treba čuvati na hladnom do 2 tjedna, a korisno je provjeriti jesu li se na pojedinim plodovima pojavile rupice i tada takve plodove treba izdvojiti.

Štite bubrege i puni su vitamina
Relativno velika energetska vrijednost koju duguje visokom udjelu škroba čini kesten odličan izbor za sportaše, osobe izložene tjelesnim naporima te djecu. S obzirom da obiluju kalijem, a istovremeno su siromašni natrijem, kesteni se savršeno uklapaju u prehranu osoba s kardiovaskularnim i bubrežnim oboljenjima.

Također, prehrambena vlakna sadržana u njima mogu biti od pomoći svim osobama s neredovitom stolicom.

 

5 razloga zbog kojih moramo češće jesti kestene

  1. Namirnica koja zasićuje
    Stotinu grama pečenog kestena ima oko 245 kalorija, pa zato plodove nazivamo namirnicom visoke energetske vrijednosti. Zanimljivo je da se kalorijska vrijednost udvostručuje njegovom termičkom obradom, a povećava se količina bjelančevina i ugljikohidrata u plodu.

    2. Namirnica za prehranu bez glutena
    Više od četrdeset posto kestena čini škrob, zbog čega je pogodan za pripremu pirea, juha, te drugih slatkih i slanih jela. S obzirom na to da sadrži gluten, preporučuje se osobama koje boluju od celijakije ili ga izbjegavaju u svojoj prehrani.

    3. Namirnica koja potiče rad crijeva
    Kesteni su odlični izvori prehrambenih vlakana koji smanjuju razine lošeg kolesterola u krvi, ali i potiču rad crijeva, odnosno jamče bolju i redovitiju stolicu. 

4. Namirnica koja čuva bubrege i srce
Kesten je bogat kalijem i fosforom, kao i nezasićenim mastima, pa se preporučuje osobama koje pate od bolesti srca i kardiovaskularnog sustava, ali i bubrežnim bolesnicima. Uz to ima značajnu količinu vitamina A, B i C, te mangana, kalcija, klora, željeza i magnezija.

5. Namirnica koja jača imunitet i kosti
Bakar je mineral koji pojačava snagu kostiju, pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, poboljšava rad živaca i osnažuje imunitet tijela. Osamdeset grama kestena dnevno zadovoljava petinu potreba za ovim mineralom, pa se svakako prepustite uživanju u ovom orašastom voću. 

 

Med od kestena

Med od kestena je vrlo nutritivan med tamne boje, a dobiva se od različitih vrsta kestena. U Europi se med od kestena najčešće dobiva od cvjetnog nektara pitomog kestena.

Svježi med od kestena može se pronaći diljem Europe od svibnja do srpnja. U nastavku članka pročitajte više o ljekovitosti meda od kestena i njegovoj upotrebi.

Med od kestena je neobično tamne boje te blago slatkastog gorkog okusa, koje zahvaljuje spojevima taninima u sastavu. Med od kestena sadrži visok udio fruktoze u svom sastavu, zbog čega se rijetko kristalizira i u tekućem je obliku.

Upravo zbog svog blago gorkastog okusa, ovaj med odlično se slaže s jakim sirevima kao što je gorgonzola. Često se stavlja na tost s maslacem, a odlično se uklapa kako uz slana tako i uz slatka jela. Talijani ga često sparuju s ricottom i plavim sirom.

 Med od kestena se može dodati u:

Med od kestena ima ljekovita svojstva koja mogu pomoći kod različitih zdravstvenih stanja ili za jačanje imuniteta. Sadrži brojne minerale i vitamine, među kojima su vitamin C, B, kalij, mangan, željezo itd.

Neke od zdravstvenih prednosti meda od kestena su:

Ovaj med sadrži i tanine, biljne spojeve koji mu daju blago gorki okus. Ti spojevi mogu djelovati antioksidativno, štiteći stanice od oksidativnih oštećenja prouzrokovanih slobodnih radikalima.

Istraživanje, objavljeno 2018. godine u časopisu Frontiers in Microbiology, dokazalo je da med od kestena ima antibiotski učinak na bakterije Pseudomonas aeruginosa i Escherichie Colikoji su česti uzročnici ljudskih bolesti. 

 

Med od kestena i gastritis
Med od kestena ljekovito djeluje i na grlobolju te gastritis zato što je viskozan i ima nizak sadržaj vlage. Ima umirujuće djelovanje time što omogućava stvaranje zaštitnog sloja u grlu i želucu prevenirajući daljnju iritaciju. 

Osim kod gastritisa može pomoći i u slučaju respiratornih infekcija ili čireva. Najbolje ga je konzumirati sirovog “na žličicu” ili u čaju.
Med od kestena i probava

 

Ovaj med ima pozitivne učinke i na probavni sustav te može doprinijeti ublažavanju probavnih smetnji. Najbolje ga je uzimati samog ili u čaju.

Ima nisku razinu kiselosti i brzo se apsorbira u tijelo pa ne iritira gastrointestinalni trakt. Često se koristi i za ublažavanje čirevaurolitijaze i drugih bubrežnih bolesti.

 

Med od kestena za djecu

Djeca smiju početi konzumirati med kada navrše godinu dana, prije toga se ne preporučuje. Ako želite da vaše dijete što prije iskusi pozitivne učinke ovog meda, najbolje je započeti s malim količinama da vidite kako djeluje. 

Med se ne preporučuje maloj djeci osjetljivog želuca. Ako se djetetu ne sviđa med od kestena, možete mu ponuditi neki blaži i slađi med za početak.

Prije nego što djetetu u prehranu uvedete med od kestena, savjetujte se s njegovim liječnikom. 

 

Čaj od lista kestena

je poznati narodni lijek protiv tegoba s dišnim sustavom poput bronhitisa i astme, dok se kora i drvo kestena zbog bogatstva taninima upotrebljavaju kao adstrigensi.

 

Priprema kestena Gastronomska primjena seže mnogo dalje od pukog uživanja u kuhanim ili pečenim kestenima. Dijapazon jela s kestenima raznolik je i prostire se od juha, preko glavnih jela do deserata i pečenih slastica.

Kesteni se nerijetko dodaju i salatama te jelima od tjestenine. U mnogim je zemljama svijeta Božić nezamisliv bez purice punjenje nadjevom od kestena. Osim uživanja uz šlag, pire od kuhanih kestena (zbog konzistencije slične krumpiru) svoju primjenu nalazi i kao punjenje za razna tijesta. Također, upotrebljava se i u pripremi umaka koji se poslužuju uz divljač. Pečeni kesteni se mogu osušiti i samljeti u brašno koje daje bogatu i ukusnu koru pri pripremi kolača i pita.

 

IZVOR: https://www.femina.hr/ https://miss7zdrava.24sata.hr/ https://punkufer.dnevnik.hr/ https://www.krenizdravo.hr/

SLIKA: https://pixabay.com/