Nonina Zdrava Kuhinja

LOVOR – LJEKOVITOST

Lovor je porijeklom iz mediteranske regije i njegovi poznati listovi posjeduju antikancerogena, protuupalna i antibakterijska svojstva. Sušeni ili svježi listovi koriste se kao začin kod pripreme variva, juha, gulaša i kiseljenja zimnica. Od lovora se može pripremiti čaj, ulje, sirup, tinktura ili mast.

Lovor

Lovor je višegodišnji zimzeleni grm ili stablo s tamnozelenim, kožastim, aromatičnim listovima. Latinsko ime dolazi od riječi laurus, što znači slavljen i nobilis, što znači plemenit. Lovor potječe iz Male Azije, otkud se proširio po mnogim zemljama oko Sredozemnog mora, a može uspijevati i na obalama Crnog mora.

U Hrvatskoj se lovor uzgaja duž jadranske obale kao začinska, ukrasna i ljekovita biljka. Listovi se beru u kasnu jesen te suše u hladu, na toplom i prozračnom mjestu. Okus lovorovog lista je pomalo gorak, a miris jak i aromatičan. Kod primjene lovorovog lista u kulinarstvu list se obično vadi iz jela prije konzumacije. Lovorov list u značajnijim količina sadrži:

Ovaj začin sadrži mnoge hlapljive aktivne komponente kao što su α-pinen, ß-pinen, mircen, limonen, linalool, metal-kavikol, neral, α-terpineol, geranil acetat, eugenol i kavikol. Poznato je da su ovi spojevi antiseptičkih i antioksidativnih svojstava, povoljno djeluju na probavu te se za neke od njih smatra da imaju antikancerogena svojstva.

Za što se koristi?

Najčešća primjena lovora je kao začin u kulinarstvu — dodaje se u jela od mesa i ribe, oplemenjuje okus jelima od povrća i koristi se kod pripreme zimnice kiseljenjem.

Lovor se koristi i u kozmetičke svrhe za tretiranje kose kod peruti, suhog tjemena i gubitka kose te za tretiranje akna i ožiljaka na koži. Lovor se u narodu također koristi i kao repelent protiv insekata i komaraca.

Ljekovita svojstva lovora

Lovor – recepti

Čaj od lovora

Konzumacija čaja od lovora pomaže u regulaciji probave, olakšanju simptoma prehlade i gripe, ublažava bol, otvara apetit te djeluje umirujuće. Za pripremu čaja od lovorovog lista potrebno vam je:

Suhe ili svježe listove lovora usitnite i prelijte kipućom vodom. Na laganoj vatri kuhajte čaj desetak minuta. Kada je čaj kuhan, posudu maknite s vatre i držite poklopljeno od pet do 10 minuta. Čaj zatim procijedite te po želji dodajte limun i/ili med.

Sirup od lovora

Sirup od lovora pomaže kod olakšanja simptoma prehlade i gripe, osobito suhog kašlja. Sirup je nakon pripreme potrebno čuvati u hladnjaku. Konzumira se jedna čajna žličica nekoliko puta na dan do poboljšanja simptoma. Njegova priprema vrlo je jednostavna, a sve što vam treba je:

Prokuhajte lovorov list kao za čaj desetak minuta, zatim izvadite lišće lovora i dodajte šećer ili med i sok od jednog limuna. Miješajte sve zajedno dok se šećer u potpunosti ne otopi.

Lovorovo ulje 

Lovorovo ulje primjenjuje se kod bolnih zglobova i migrene na način da se mala količina ulja utrlja na bolne zglobove, odnosno na sljepoočnicu kod snažnih glavobolja i migrena. Oralnom primjenom utječe na zdravlje gastrointestinalnog sustava, bubrega i jetre. Za izradu lovorovog ulja potrebno je:

Listove lovora usitnite i prelijte maslinovim uljem. Ovako pripremljenu smjesu čuvajte na tamnom mjestu u staklenoj boci 14 dana. Bocu s uljem i lovorom potrebno je povremeno protresti. Nakon 14 dana, ulje procijedite te čuvajte i dalje na tamnom mjestu.

Konzumacija lovora i pripravaka od lovora ne preporuča se trudnicama i dojiljama zbog nedostatka informacija o štetnosti. Osobama oboljelima od dijabetesa preporuča se oprez i praćenje razine šećera u krvi ukoliko konzumiraju lovor u terapeutskim dozama. Preporuča se da se pri primjeni konzultirate s ljekarnikom, koji će pri procjeni doze i opravdanosti korištenja, uzeti u obzir i zdravstveno stanje te eventualnu terapiju lijekovima te moguće interakcije.

IZVOR: https://lupilu.hr/lovor-ljekovitost/