Nonina Zdrava Kuhinja

MED – ljekovita hrana Bogova

Med se smatra jednom od najprobavljivijih i najiskoristivijih namirnica. S obzirom na to da sadrži znatan udio jednostavnih šećera, med se prvenstveno ubraja u energetske namirnice. Med je najdostupniji pčelinji proizvod i koristi se od davnina. Nazivaju ga ˝zlatom prirode˝ i ˝zaboravljenim blagom povijesti˝. Med je prvi slatkiš kojeg je čovjek okusio.
Biljke luče nektar, kojeg neki nazivaju još i ˝sokom života˝ biljaka, kako bi privukle pčele, a one ih za uzvrat oprašuju i stvaraju novi život. Sakupljeni nektar pčele pretvaraju u med.

Moderna istraživanja potvrđuju stara narodna vjerovanja pripisujući mu antibakterijska, antioksidacijska, antivirusna, antikancerogena i mnoga druga ljekovita svojstva.

Med je slatka, gusta, viskozna tekuća ili kristalizirana tvar koju ljudi nisu još ni dan danas uspjeli proizvesti umjetnim, industrijskim putem. Med za razliku od običnog šećera koji predstavlja samo ˝sirovu energiju˝ i sadrži tzv. „ prazne kalorije“, sadrži jednostavne, lako probavljive šećere fruktozu i glukozu, zatim vitamine, minerale, bjelančevine, fermente, biljne hormone, flavonoide …

Nutritivne karakteristike meda

Nažalost, zastupljenost meda u prehrani čovjeka je premala. Med se smatra jednom od najprobavljivijih i najiskoristivijih namirnica. S obzirom na to da sadrži znatan udio jednostavnih šećera, med se prvenstveno ubraja u energetske namirnice. No, za razliku od ostalih namirnica bogatih šećerom, med sadrži jednostavne ugljikohidrate – glukozu i fruktozu koji su lako iskoristivi za stvaranje energije (manji je i utrošak inzulina), a višak se sprema kao rezerva energije (glikogen).

Med se sastoji uglavnom od monosaharida, glukoze i fruktoze, čiji udio u medu iznosi od 75 do 80 posto. Udio vode je od 16 do 20 posto, a ostatak čine drugi ugljikohidrati, flavonoidi, minerali, vitamini i enzimi. Od ukupnog sastava med u prosjeku sadrži oko 1,6% proteina i to albumina i globulina, što potječe od cvjetnog praha ili iz žlijezda slinovnica pčela. Proteini u medu su lagani i pahuljasti, ali utječu na promjenu boje meda tijekom skladištenja i na proces kristalizacije (ubrzavaju ga). Udio vitamina u medu razlikuje se s obzirom na vrstu, ali med ne možemo ubrajati u namirnice koje predstavljaju bogat izvor vitamina. Od svih vitamina med u najvećem udjelu sadrži vitamin C (oko 3,5 mg na 100 g meda) i vitamine B-skupine. U nekim vrstama mogu se pronaći i određene količine vitamina K. Od mineralnih tvari u medu, ovisno o vrsti, nalazimo željezo, bakar, fosfor, kalcij, magnezij, kalij i natrij. Od svih prisutnih minerala u većim količinama u medu nalazimo kalij. Tamnije vrste meda bogatije su mineralnim tvarima. Udio vode u medu je vrlo važan parametar, jer o njemu mnogo ovisi kvaliteta meda. Taj udio se obično kreće od 16-20%. Bitno je i spomenuti da med u svom sastavu ne sadrži komponente lipida (masti).

Zbog velikog broja mogućih biljnih izvora ne postoje dva identična meda. Takva varijabilnost omogućuje potrošaču odabir meda s njemu najboljim karakteristikama. Kvaliteta okusa ovisi o poluhlapljivim i hlapljivim sastojcima na koje utječe podrijetlo i rukovanje medom.

Fizikalna svojstva meda

Antioksidativna i ljekovita svojstva meda

S obzirom na nutritivne i energetske tvari koje se upliću u normalan metabolički sustav, velika cijenjenost meda kao namirnice proizlazi možda i iz toga što med sadrži mnogobrojne tvari sa ljekovitim svojstvima. Takve tvari nazivamo fitokemikalijama. Med se zbog svog sastava olako može ubrajati u namirnice s fitokemijskim profilom, a posebice iz razloga što sadrži flavonoide i fenole koji djeluju poput antioksidansa. Zbog takvih, ali i drugih molekula sličnih svojstava medu se pripisuju razna ljekovita djelovanja. Kao primjer navodimo samo neka, uglavnom dokazana ljekovita svojstava meda:

Osim za ljudsku prehranu med se može koristiti i u druge, ciljane svrhe. Neke od pripravaka koristili su i naši preci, a neki su novijeg datuma. S obzirom da je broj pripravaka i preporuka na bazi meda vrlo opširan i velik, za ovu smo se priliku odlučili samo za one najpoznatije ili možda bolje rečeno za one koji se najčešće uporabljuju.

Pripravci i preporuke na bazi meda za probleme respiratornog sustava

Pripravci za probleme probavnog sustava

Pripravci za preparativnu uporabu

Med je koristan kod gotovo svih kožnih oboljenja i oštećenja.

Pravilno tj. “zdravo” hranjenje ne bih trebalo predstavljati samo uklanjanje određenih vrsta namirnica sa jelovnika, već i uvođenje nekih vrsta namirnica koje općenito pokazuju pozitivno djelovanje na zdravlje organizma. Jedna od takvih namirnica zasigurno bi trebala biti med. Med je visokoenergetska namirnica i vrlo je koristan za sportaše i djecu u razvoju. Redovita, svakodnevna upotreba meda znatno smanjuje rizik od pojave raka, kardiovaskularnih bolesti, Alzheimerove bolesti i posljedica starosti. Med, statistički, bitno umanjuje faktore koji uzrokuju kardiovaskularna oboljenja, a 2004. godine je dokazano da smanjuje kolesterol za 7%, trigliceride i štetni LDL, a povećava udio korisnog HDL-a za 2%. Zbog svojih ljekovitih svojstava odličan je izbor u borbi protiv gripe i prehlade, a može se koristiti i kao zamjena za bijeli šećer. Iako je dostupan tijekom cijele godine, posebna je poslastica u ljeto i jesen kada je svježe proizveden.

IZVOR: https://www.plivazdravlje.hr/,

SLIKE: pixabay.com