Stigla nam je sezona jagoda, pa smo odlučili napisati nekoliko interesantnih i korisnih informacija o ovom nadasve ukusnom i zdravom plodu biljke koja pripada porodici ruža. Naime, danas je poznato preko 400 različitih sorti jagoda (Fragaria lat. fragrans – miris, mirisno), te je njen uzgoj rasprostranjen po cijelom svijetu, posebno u južnoeuropskim zemljama, te svim umjerenim zonama sjeverne hemisfere. Ovo voće odlikuje se veoma slatkim okusom i intenzivnim mirisom, a posebno kad je riječ o divljim šumskim jagodama, koje su i bogatije nutrijentima od uzgojenih jagoda. Cvatnja jagoda najčešće počinje u svibnju i traje do rujna, no to ovisi, naravno, o vrsti i sorti.

Ljekovita svojstva jagoda

Jagode su bogat izvor raznih esencijalnih mikronutrijenata, posebno vitaminom A i vitaminom C, jakim antioksidansima koji eliminiraju slobodne radikale iz organizma, te samim time pomažu u usporavanju procesa starenja te smanjenju nastanka mnogih bolesti.  Osim toga, studija* iz St. Michael bolnice u Torontu (Kanada) pokazala je kako konzumacija jagoda može uvelike smanjiti oksidaciju LDL kolesterola, razinu lipida u krvi, poboljšati funkciju vaskularnog endotela, a samim time smanjiti rizik od koronarne bolesti srca. Također, pojedini spojevi u jagodama pokazali su antikancerogeno djelovanje u nekoliko studija kao i učinkovitost u  blokiranju nastanka karcinogeneze, širenju i napredovanju tumora. Konzumacija jagoda pomaže i pri regulaciji razine šećera u krvi. Antocijanin, pigment koji daje jagodi žarku crvenu boju, pokazao se kao jak antioksidans koji, iako ne spada pod esencijalne mikronutrijente, je jako bitan i efektan u sprječavanju nastanka tumora, upalnih procesa i alergija. Jagode obiluju i folnom kiselinom koja je važna za normalno funkcioniranje mozga i povoljno utječe na poboljšanje kratkoročne i dugoročne memorije. Bogate su i topivim vlaknima koji povećavaju osjećaj sitosti, reguliraju rad crijeva, te smanjuju apsorpciju masnoća i šećera.

Jagode za ljepši izgled

Maska od jagodaJagode su pravi saveznici ljepote jer ih možete koristiti za zdraviju kožu, kosu i zube. Naime, za mekanu i baršunastu kožu i sprječavanje bora dovoljno je napraviti kašastu masku od jagoda i žličicu meda, te je nanijeti dva puta tjedno. Masku držite 20-ak minuta i isperite je toplom vodom, zatim se umijte hladnom vodom. Jagode su također idealne ako želite lagano izbijeliti vaše zube i ukloniti manje mrlje i naslage zahvaljujući ksilitolu, a za to je dovoljno dva do tri puta tjedno trljati zube jagodom. Sok od jagoda je također učinkovit kod manjih opeklina i iritacija zbog prekomjernog izlaganja suncu. Jagode su efikasne i kod sprječavanja nastanka celulita i u borbi protiv viška kilogram jer osim što su niskokalorične, smanjuju apetit i ubrzavaju cirkulaciju.

Oprez pri kupovini jagoda

Pri kupovini jagoda trebalo bi pripaziti na nekoliko sitnica kako ih ne bi trebali baciti sutradan kako, nažalost, to često biva. Kao prvo, jagode moraju biti tvrde, peteljke moraju biti čvrsto pričvršćene za jagode te im boja mora biti ujednačena i ne pretamna, jer to znači da su jagode prezrele i da ih morate konzumirati u roku 24 sata. Isto tako, jagode s bijelim i zelenim dijelovima su znak da nisu sazrele, pa mogu imati kiselkast okus. Kada ih kupujete u plastičnim pakiranjima, dobro pogledajte da se unutra ne nalazi ni jedna oštećena ili pljesniva jagoda jer će pokvariti i druge jagode u paketu. Držite ih u hladnjaku u najmanje hladnom dijelu kako biste smanjili mogućnost ubrzanog kvarenja.

PesticidiNažalost, danas je teško pronaći i kupiti netretirano povrće i voće, pa bi trebalo i tome pridodati pažnju, poglavito zato što jagode spadaju u jedno od tretiranijih vrsta voća koje zato često sadržavaju veće količine nitrata i pesticida. Američka nevladina organizacija Environmental Working Group svake godine objavljuje listu „najzagađenijeg” i „najčistijeg” voća, te se su se 2015. godine jagode našle na visokom 11. mjestu na listi voća koje sadrži visoki broj pesticida koji su itekako opasni za zdravlje. Dakle, ako imate priliku, uvijek kupujte organski uzgojene jagode ili pak možete uljepšati svoj vrt ili balkon a nekoliko vaza prekrasnih jagoda koje nisu zahtjevne biljke, te ih s malo truda možete uzgojiti i uživati u njenim plodovima.

Uzgojite jagode kod kuće

Kako se ne bi morali brinuti o pesticidima štetnim za zdravlje, na jednostavan način možete uzgojiti jagode na balkonu ili u vrtu. Jagode možete pronaći u svakom rasadniku, dakle, kupite nekoliko manjih sadnica i odaberite mjesto u vašem vrtu ili balkonu gdje ćete ih posaditi. Zapamtite, jagode vole toplo, ali je najbolje da nisu cijeli dan izložene izravnom suncu i vjetru. Jagode možete presaditi tijekom cijele godine, no najbolje je do svibnja i poslije rujna jer u tom periodu daju plodove. Posadite ih na 20-ak centimetara jednu od druge i pazite da je srce biljke iznad zemlje kako ne bi istrunula. Jagode vole pjeskovito, blago kiselo tlo, kojem je najbolje dodati kompost ili stajski gnoj. Sadite li ih na balkonu u vazi, pripazite da su vaze duboke 30-ak centimetara. Potrebno ih je obilno zalijevati, posebno u toplim i suhim periodima. Osim klasičnih sorti jagoda, posebno lijepe i efektne su jagode penjačice ili viseće jagode koje će zaista lijepo ukrasiti vaš vrt ili terasu.

Jagode u kuhinji

Jagode su svestrana namirnica, a najčešće se koriste za pripremu slasnih kolača i torti kao što su Krostata s jagodamarolade, krostate, voćni tartovi, zatim za sladolede, jogurte, shake-ove, smoothie-je, ali se izvrsno kombiniraju i u slanim jelima, pa tako možete probati pripremiti salatu s jagodama ili pak rižoto koji će vas zaista oduševiti.  Ako nemate namjeru pojesti ili pripremiti jagode u roku od tri dana, jer kasnije obično počnu truliti, možete ih zamrznuti i koristiti naknadno. Ako se odlučite ih zamrznuti, pripazite da su čitave, da nemaju mrlja po sebi te da su lijepe, žarko crvene ujednačene boje. Operete ih i ostavite da se osuše, zatim ih posložite jednu do druge na pladanj koji vam može stati u zamrzivač, ali bez da se dodiruju. Stavite pladanj u zamrzivač, a kada se jagode zalede, možete ih staviti u kesice ili pak u hermetički zatvorene posude i vratite ih u zamrzivač.

Probajte ove ukusne recepte s jagodama:

 

*http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19013285

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Podijeli sa prijateljima

Obožavamo vidjeti da čitate Noninu Zdravu Kuhinju, a još nam je veće zadovoljstvo i poticaj kad dijelite naše tekstove sa prijateljima!