Ovo je zasigurno tema o kojoj bi se zaista dalo raspravljati jako dugo, ne zbog toga kako prepoznati ekstra djevičansko maslinovo ulje, već i zato što nismo sigurni koliko je maslinovo ulje koje se nalazi na policama naših trgovina pouzdano za konzumaciju kao što je nekad i teško utvrditi samo porijeklo tog istog maslinovog ulja (maslina).
Maslinovo ulje, bolje rečeno ekstra djevičansko maslinovo ulje, ključ je mediteranske prehrane kojem se pridaju mnogi pozitivni učinci na opće zdravlje organizma. Naime, maslinovo ulje ima antioksidativna i protuupalna svojstva, snižava razinu lošeg LDL kolesterola u krvi te povećava razine HDL kolesterola, a samim time sprječava nastanak kardiovaskularnih bolesti. Maslinovo ulje bogato je nezasićenim masnim kiselinama i kao biljno ulje ne sadrži kolesterol, te je odlična zamjena za primjerice mast ili maslac.
Dobivanje maslinovog ulja
Najveći proizvođači maslinovog ulja
Italija, Tunis, Grčka i Španjolska su najveći proizvođači maslinovog ulja u svijetu i smatra se da proizvode najkvalitetnije maslinovo ulje, no zbog visoke potražnje, mogućnost prijevare se povećava. U Hrvatskoj se također proizvodi maslinovo ulje visoke kvalitete, a kada je riječ o ekstra djevičanskom maslinovom ulju, povjerenje sa sigurnošću možete dati onome koje dolazi s otoka Brača i Cresa.
Na što trebamo obratiti pozornost prilikom odabira maslinovog ulja?
Treba obratiti pozornost i da vam na etiketi bude označen datum proizvodnje, što je, nažalost, prava rijetkost. Maslinovo ulje trebalo bi konzumirati unutar godine dana od datuma proizvodnje. Zakon u EU kaže kako rok valjanosti mora biti maksimalno 18 mjeseci nakon pakiranja (ne proizvodnje!), dakle, sada vam je jasno da možete na policama dućana pronaći maslinovo ulje staro i preko dvije, tri godine. A jasno je da je maslinovo ulje sok od prešanog voća, odnosno maslina koje je kao i svaki drugi sok najbolje konzumirati u što kraćem roku kako bi uživali u bogatom nutritivnom sastavu i jedinstvenom okusu „tekućeg zlata” kako ga je nazvao Homer, poznati pisac antičke Grčke.
Ekstra djevičansko ulje mora imati karakterističnu voćnu aromu, blagi, lagano „peckavi”, gorki okus po zelenim maslinama ili artičokama, koji mu daju polifenoli, tvari koje čuvaju ulje od oksidacije, te miris po nezreloj maslini ili travi. Treba paziti na užegao okus i miris koji otkriva kako je proces oksidacije uništio kvalitetu ulja. Boja maslinovog ulja ne govori ništa o kvaliteti proizvoda, naime, najčešće je zeleno-maslinaste boje, no može biti žuto-zlatne ili bilo koje nijanse zelene boje.
Kupujete li ulje iz drugih država Europske unije, treba duplo paziti jer najčešće na etiketama piše da je ulje proizvedeno u EU, što je i točno, no upitno je samo odakle su došle masline s kojima se proizvelo to ulje, a za to se najčešće uvoze masline iz sjeverne Afrike koje su niže kvalitete te se miješaju s maslinama iz EU, a samim time konačni proizvod nije odgovarajuće kvalitete.
Dakle, pri kupnji ekstra djevičanskog maslinovog ulja, ali i djevičanskog, čitajte etikete i pazite na igru riječi. A mi vam donosimo nekoliko recepata koji bez kvalitetnog maslinovog ulja ne bi bili isti: